V roce 2013 poprvé upoutala kryptoměna Bitcoin pozornost širší veřejnosti, díky svému strmému zdražení. Z lednových úrovní okolo 13 dolarů jeho cena do konce prosince překročila částku tisíc dolarů. Už v následujícím roce, ale jeho cena prudce spadla na sotva pětinu. Pod negativním tlakem byla až do léta 2015. Právem se tedy v souvislosti s bitcoinem mluvilo o „bublině“.
Ale již na podzim roku 2013, technologie „blockchain“, na které je Bitcoin postavený, upoutala pozornost finančních institucí. A to zejména pro svoji vlastnost umožnění relativně rychlého převodu prostředků bez potřeby sprostředkovatele.
Rozšíření zájmu o technologii blockchain tak nepřímo podpořilo i cenu bitcoinu, který se z úrovně okolo 400 dolarů, posunul hranici svých rekordů. Začátkem roku 2017 se bitcoin vyšplhal až na 1100 dolarů.
Specifikem bitcoinu je to, že už v roce 2008 patřil mezi jednu z prvních takzvaných „kryptoměn“, díky čemuž je i mezi běžnou populací relativně nejvíce známý. A svoje prvenství si nadále udržuje i mezi rostoucím množstvím podobných kryptoměn, které technologicky vlastnosti bitcoinu dokonce předčí. Bitcoin tak doslova zahájil štafetu praktické ukázky výhod technologie blockchain.
Jde o doslova revoluční technologii, která se už v současnosti podílí například na prudkém zrychlení převodu prostředků, zúčtování transakcí s cennými papíry nebo veřejných registrů. Takže stručně řečeno, v budoucnu může mít Bitcoin o hodně širší uplatnění, než se nám dnes může zdát.
V nedávném období prudce vzrost aktivní zájem o technologii blockchain a její uplatnění nejen mezi burzami cenných papírů a tradičními finančními institucemi, ale i mezi některými centrálními bankami. Jde například o bankovní domy: Bank of England, Bank of Canada, nebo dokonce i německou Bundesbank. Předpokládá se, že v blízké budoucnosti bude mít tato technologie zásadní vliv na snížení nákladu v bankovním sektoru, i při obchodování s cennými papíry.
Bitcoin je již tradičně finančním nástrojem s prudkými výkyvy oběma směry, a proto již dnes nikoho nepřekvapí, když se tak bude chovat i v budoucnosti. A pokud by jeho vývoj nešel pozitivním směrem, neustále vznikají nové a technologicky vyspělejší kryptoměny. Jak se bude jejich vývoj odvíjet, nám ukáže nejbližší období.