Je lepší shořet, než vyhasnout. To údajně kdysi prohlásil zpěvák a lídr kapely Nirvana, Kurt Cobain, předtím, než spáchal sebevraždu. Co ale počít, když si vyhořením prochází některý z vašich zaměstnanců? Základem je rozpoznat symptomy. Syndrom vyhoření se obvykle spojuje zejména se zaměstnáním, kde se pracuje s lidmi anebo pod velkým stresem, jako jsou zdravotní sestry, piloti, špičkoví manažeři nebo třeba učitelé. Postihnout ale může vlastně kohokoli. V podstatě se jedná o stav, kdy zaměstnání přestane člověka jakýmkoli způsobem naplňovat a motivovat. Jistě, asi každý z nás má stavy, kdy se ráno probudí, a zcela jasně zvažuje, zda tu práci opravdu tak nutně potřebuje, a zda nemůže jenom zůstat ležet v posteli. Co když se ale z tohoto přístupu stane permanentní stav?
A co tedy tyto symptomy jsou? Často se zmiňuje třeba ztráta kreativního přístupu a pracovního entusiasmu. To se na první pohled nemusí hned projevit na výkonu, zejména jedná-li se o mechanickou práci, ale pokud si všimnete, že některý z vašich podřízených vykonává svou práci bez dřívějšího zájmu, letargicky nebo je dokonce hrubý k zákazníkům, je to rozhodně varovný signál. Přidat se mohou i zdravotní problémy, zhoršená docházka nebo horší vztahy na pracovišti.
Co můžete udělat vy jako nadřízený? Především se ujistěte, že práce nepohlcuje všechen volný čas vašich zaměstnanců. Jistě, může to být náročné, zejména pokud je třeba velký projekt na obzoru, a vy zoufale potřebujete lidi, co by pracovali přesčas, ale i tak byste měli dát svým podřízeným možnost vypnout. U větších firem je také možnost najmout firemního psychologa nebo terapeuta, dnes už se jich spousta na podobné poruchy zaměřuje. Kde to jde, zkuste se také ujistit, že práce nebude monotónní, třeba tím, že úkoly v rámci týmu budou pravidelně rotovat a rozsah povinností nebude omezený na jednu činnost.