Že v zimě sněží, to není nic neobvyklého. Když se ale přes noc dočkáme velké sněhové nadílky a namrzlé silnice, je to pro všechny, kteří potřebují vyrazit někam autem, velmi nemilé překvapení. Hrozí velké riziko, že nejen někde uvízneme, ale že se dostaneme do hodně nebezpečné situace jako účastníci dopravní nehody. Má cenu vůbec jízdu autem riskovat? Stojí to za to?
Když je silnice jako zrcadlo a ze všech médií hlásí, že je skutečně kalamita, nemá cenu se na cestu vydávat. Stejně bychom nikam nedojeli. Když je situace lepší a alespoň hlavní tahy sjízdné, můžeme to zkusit. Ovšem ještě jednou zvážíme, zda jde opravdu o tak důležitou cestu. Například do zaměstnání či do školy se v takový den asi později dostaví mnoho z nás. Nákup lze odložit, návštěvu u lékaře přeobjednat. Také bychom místo běžné kontroly mohli přijet do nemocnice v sanitce rychlé záchranné služby s ošklivým zraněním!
Když vyrazíme, jedeme vždy po trase, kterou si dopředu dobře rozmyslíme a která vede po hlavních tazích. Zde je největší pravděpodobnost, že je silničáři protáhli a posypali. Zkratky lesem si necháme na léto! Snažíme se, pokud možno, vyhnout i místům, kde je větší kopec, nemuseli bychom ho vyjet nebo by to z něj naopak ujíždělo nekontrolovatelně. Jedeme pomalu, opatrně a věnujeme se jen řízení, situaci na silnici. Je potřeba šetřit brzdy, předejdeme tak nebezpečnému prudkému brzdění, pokud by dopravní situace vyžadovala zpomalení jízdy či zastavení. Nechceme brzdit o vozidlo před námi či po smyku o strom!
Před jízdou překontrolujeme, jestli je náš automobil na jízdu připraven. Hlavně brzdy, světla, baterie, palivo. V zimě je lepší k nezbytné povinné výbavě přihodit do kufru deku, starou zimní bundu, lopatku na sníh, kus starého koberce k podložení kol. Pro případ, kdybychom se na cestě ocitli v nouzi. Také si nikdy nezapomeneme nabitý mobil!