Možná se vám hodí některé „babské“ osvědčené rady, jak udržet koberce v celém bytě dlouhou dobu v čistotě a v původním vzhledu.
Posbírejte drobné předměty – před vysáváním vysbírejte ze země sponky, mince, korálky, kousky dětských stavebnic, odpadlé ztvrdlé kousky pečiva atd. jestliže vám uvíznou v hadici vysavače, zbytečně přetěžujete motor http://www.autoforum.cz/technika/motor-ktery-ma-zesmesni-i-bugatti-je-hotovy-sileny-12-3-v16-dava-5-076-koni/ a navíc se může hadice ucpat tak, že je pak obtížné ji znovu „prošťouchnout“.
Utírejte prach před vysáváním – nikoli opačně, část prachu odpadne na zem a zvíří se do vzduchu, odkud se pak opět usadí na zemi. Ideální je mezi utíráním prachu a vysáváním ponechat alespoň půl hodinovou časovou rezervu.
Práci neodbývejte – ono se to mluví, vysávat důkladně, když se nám nechce, ale s vysáváním je to jako se sportem – za chvíli se uvolní do krve endorfiny a nakonec máme dobrý pocit, že jsme práci (i sport) provedli pečlivě. Používejte různé nástavce, vysávejte i v rozích a pod nábytkem, pod postelí – i tam se usazují nečistoty. Někteří lidé dokonce vysávají úzkou hubicí „ručně“ celý koberec, je to sice náročnější, ale úzká tvrdá koncovka rozvíří prach a nasává nečistoty podobně jako tryska – pod velkým tlakem na malé ploše. Obecně totiž platí – čím širší nástavec, tím méně tlaku.
Na drobné skvrny a zápach vystačíte se staročeskou klasikou – kvůli drobným skvrnám od zvířecích zvratků či výkalů, nápojů a pokrmů nemusíte propadat panice. Zaručeně pomohou buď speciální čistidla na koberce, ale vystačíte i s kombinací jedlé sody a octa. Naředěný roztok sody s octem likviduje zápach, bakterie a poradí si i se vzniklou nečistotou. Ocet se sodou zabírá i na čalouněné potahy křesel a na další bytové textilie.
Nepodceňujte hloubkové strojové čištění – jaký rozdíl je mezi dvěma plochami, z nichž jedna byla právě hloubkově vyčištěna, a druhá ještě ne? Markantní. Zajímavé je sledovat proces čištění koberců Praha Wismont čištění.cz a vidět tu špínu v odpadní nádobě. Alespoň jednou ročně byste měli podrobit tkaná vlákna čisticímu procesu speciálním strojem. Výsledkem bude krytina opět v původních barvách a hlavně bez nečistot, zápachu, roztočů a dalších nežádoucích „breberek“.