Ne, abyste si mysleli, že vás nabádám k nekalé činnosti. To v žádném případě. Ale nemusí každý vědět kde jste, a co si prohlížíte. Například lovci lidí pro reklamy vás sledují velmi bedlivě. Zcela jistě to znáte, omylem kliknete na reklamu, například na prací prášky a už je máte všude. To právě lovec ulovil váš klik a ihned vás zasypává podobnými nesmysly.
Klíčová je pro každého uživatele jeho IP adresa. Je to anglická zkratka a znamená Internet Protocol. Nebudeme zde rozebírat adresu 64. bitovou a 128. bitovou, ani protokol IPv4, který se v současnosti nahrazuje novým s názvem IPv6. Ona je to dosti složitá záležitost a z hlediska nás, laiků, nemá smyslu se v tom hrabat. My jen potřebujeme naši IP adresu ukrýt před zvědavci.
Snad jen bude dobré upřesnit, že tato je tvořena soustavou čísel. Například 192.168.48.39.
IP adres je více druhů, dynamická, statická, veřejná, neveřejná, ale nebudeme se v tom patlat, neb bychom do toho spadli.
Podívejme se, jak se dá efektivně zašít, tak, aby IP adresa nebyla tak snadná k objevení.
Vše začíná prohlížečem. Domníváte-li se, že budete na netu skryti tím, že použijete v prohlížeči anonymní okno, tak jste naprosto vedle. To pouze zamete stopy ve vašem PC, ale jinak nic jiného neudělá.
Na netu najdete několik rad, jak být nenápadný, ale vyžaduje to alespoň minimální znalosti, třeba byste měli tušit, co je to proxy server nebo VPN. Pokud se vám to studovat nechce, nevadí. Existuje totižjedno naprosto jednoduché řešení, které zvládne každý. Je to totiž jiný prohlížeč. Není jen jeden je jich více například Epic Browser, postavený na chromiu. Ale ten nejlepší a nejbezpečnější je Torr, zvaný cibulák. Ten totiž data, laicky řečeno, balí do jednotlivých slupek cibule a dopátrat se jádra není snadné.
Ještě upozornění nakonec. Kdo chce a umí, najde vás vždy. Nikdy se na neviditelnost nespoléhejte.