Českou Kanadou nazýváme prostor, přibližně ohraničený sídly Český Rudolec, Slavonice, Nová Bystřice, Nový Vojířov, Horní Pěna, Člunek, Kunžak, Heřmaneč a Lipnice. Převládá zde kopcovitá krajina Javoříčské vrchoviny, s významnými vrcholy Kunějovský vrch, Větrov a Studnice. Převažuje tu smrkový porost, louky a poměrně velký počet vodních ploch – rybníků, napájených potoky a říčkami. Dalo by se říci, že je to jakési rozhraní mezi Třeboňskou pánví a Českomoravskou vrchovinou, i když je už Česká Kanada její součástí.
Do oblasti České Kanady se vypravují zejména nadšenci, kteří preferují pobyt v přírodě jako turisté a cyklisté. Je to velmi řídce osídlená část České republiky, s minimálními zásahy průmyslu, tím pádem je tu dostatek vhodných příležitostí k rozjímání, k regeneraci organismu a odbourávání stresové zátěže, kterou jsme si nashromáždili v průběhu života z různých neblahých vlivů.
Úzkorozchodná železniční trať – jedna z prvních věcí, která je pro Českou Kanadu typická, je úzkorozchodná železnice. Provozují se tu i nostalgické jízdy parních lokomotiv, připojených k soupravě vagónů, které přepravují cestující z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Nenechte si tuto atrakci ujít, stojí to za to.
Zřícenina hradu Landštejn – cestujete-li tudy na kole či elektrokole, bude se vám tu určitě líbit i díky dominantě zdejšího kraje – zřícenině hradu Landštejn. Můžete ji zařadit jako součást výletu poté, co se vykoupete v rybníku Osika, nedaleko Albeře.
Slavonice a keramika Maříž – na kole byste mohli zavítat až do Slavonic, které jsou vyhlášené skvostnou architekturou, však jsou také již mnoho let zařazeny mezi městské památkové rezervace. Co je ovšem ještě typické pro Slavonicko, je svérázná keramika Maříž. Můžete si dokonce v obci Maříž, ve Slavonicích nebo i v Praze v keramických dílnách vytvořit vlastní výrobek.